Panu Prezesowi AD VOCEM z Krakowa

Lek. Łukasz Jankowski, prezes ORL w Warszawie - Puls ...

Dzisiejsze słowo Prezesa w Gazecie Lekarskiej pt. ‘Lekarzu, oczekuj od swojej izby”, wprowadziło mnie najpierw  w zdumienie,  konsternację a następnie przypomniało mi słynny rysunek Krakowianina Andrzeja Mleczki z nosorożcem i żyrafą podpisany

„Obywatelu. … …… … …..”( https://www.sklep.mleczko.pl/pl/p/Plakat-Obywatelu-nie-pieprz/1363).

Pochylając się nad tym tekstem, trzeba przyznać jest tam parę perełek literackich zaczynając od przywołania smutnych skojarzeń Prezesa, kiedy to aktywność  izb skupiała się na balach – zapewne wtedy,  gdy „biedni rezydenci strajkowali” to reszta lekarzy balowała ?; wypisz wymaluj izba w ruinie.

 Ale za to TERAZ to mamy samorząd ambitniejszy, bo nie zapominajmy – to samorząd przyszłości, dlatego należało podnieść składkę – i to o sto procent !, mimo bez mała  dwudziestoprocentowej inflacji, która bez wątpienia dotyka codzienne życie lekarzy ?

Całość przekazu Prezesa można zawrzeć w jednym zdaniu – my samorząd przyszłości pod szyldem NIL będziemy Cię lekarzu reprezentować, a Ty do swojej izby w okręgu idź pod swoje…pieniądze?

Panie Prezesie tak się nie buduje autorytet i prestiż korporacji, stawiając pod pręgierzem poprzedników a siebie na piedestale. Gdyby nie zaangażowanie całego środowiska lekarskiego, to samorząd nie został by reaktywowany i w całości wymaga szacunku – nawet Ci lekarze, którzy potrafią przygotowywać nalewki ( to do wiadomości Pańskiego współpracownika w NIL).

Powszechnie wiadomą sprawą jest, że Krakowska Izba była przeciwna podniesieniu składki
w obecnej sytuacji, ale pragnę Pana Prezesa zapewnić, że my w Krakowie mamy świadomość odpowiedzialności za środowisko lekarskie bez względu na wysokość pobieranych od  naszych członków opłat.

Dlatego w ramach „lekarskiego budżetu samorządowego” zapytamy członków naszej Izby na co chcieliby  „załatwione przez Pana Prezesa – albo dosłownie wyjęte z ich kieszeni” pieniądze wydać ?

Pozostaję w nadziei, że podwojenie środków finansowych NIL wpłynie korzystnie na poziom przekazu medialnego Pana Prezesa oraz że transparentność działań będzie domeną także władz na szczeblu centralnym.

M K-T

Zdj. „Puls medycyny”