Kształcenie

Kurs

Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona prehabilitacji

W dniach 8-9 października 2020 roku odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja online dotycząca nowego pojęcia w medycynie – „Prehabilitacja – jak zacząć, by dobrze się skończyło”. Konferencja głównie jest kierowana do lekarzy. W wydarzeniu weźmie udział kilkunastu znanych krajowych ekspertów. Udział jest bezpłatny. Zapisy odbywają się poprzez stronę internetową OkoloOperacyjnie.pl. Organizatorem jest Fundacja Medigent, zajmująca się m.in. wprowadzaniem nowych technologii w medycynie.

Na początku października odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja, pt. „Prehabilitacja – jak zacząć, by dobrze się skończyło”. Jej pomysłodawcami są prof. Tomasz Banasiewicz i prof. dr hab. med. Stanisław Kłęk. Konferencja jest przede wszystkim kierowana do specjalistów, w tym lekarzy.

– Celem konferencji jest szerokie zainteresowanie zagadnieniem prehabilitacji środowiska medycznego. Chcemy pokazać, jak wiele można zrobić przed zabiegiem, by leczenie operacyjne przebiegało sprawniej i szybciej niż dotychczas. Zyska na tym nie tylko pacjent, ale też personel medyczny oraz cały system opieki zdrowotnej. Jednym z naszych odległych celów jest stworzenie struktury działań, ustalenie zasad, rekomendacji, wytycznych i opracowanie standardów prehabilitacji w Polsce – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, współzałożyciel Fundacji Medigent.

W ciągu dwóch dni będzie szczegółowo omawiana koncepcja prehabilitacji jako ważnego elementu kompleksowej opieki okołooperacyjnej. Wyjaśnione zostanie jej znaczenie dla poszczególnych specjalistów.

Przedstawione zostanie m.in. przygotowanie żywieniowe, fizyczne oraz psychologiczne do zabiegu. Zostaną też omówione prawdziwe historie pacjentów, a także doświadczenia lekarzy wprowadzających prehabilitację. Prowadzący zaprezentują również, jak radzą sobie ośrodki, które podjęły się już jej stworzenia.

– Prehabilitacja oznacza kompleksowe przygotowanie do zabiegu operacyjnego czy długotrwałego leczenia, np. onkologicznego. Jej podstawą jest doprowadzenie pacjenta do możliwie optymalnego stanu zdrowia, który pozwoli na dobrą tolerancję zabiegu chirurgicznego, uniknięcie powikłań i szybki powrót do sprawności. Proces ten obejmuje eliminację nałogów, przygotowanie żywieniowe, odpowiedni dobór ćwiczeń oraz wsparcie psychologiczne – dodaje prof. Banasiewicz.

Spotkanie odbędzie się w formie online. Organizatorzy zapowiadają, że zadbają, aby było nowatorskie, ciekawe i niecodzienne. Konferencja będzie polegała na serii sesji tematycznych w gronie ekspertów. Wykłady, odnoszące się do konkretnych sytuacji klinicznych, będą pretekstem do szerszej dyskusji. Będzie więc sporo interakcji. I jak dodają, zamierzamy też kreatywnie reagować na potrzeby uczestników.

W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 znanych krajowych ekspertów. Oprócz profesorów Banasiewicza i Kłęka, prelekcje wygłoszą dr Mariola Kosowicz, prof. Katarzyna Sierakowska, dr Piotr Czyżewski, mgr Konrad Klekot, dr Bianca-Beata Kotoro, prof. dr hab. med. Piotr Tutka, dr Maciej Jurasz, dr hab. n med. Mirosław Czuczwar, mgr Marzena Matusiewicz, prof. Piotr Gronek, prof. Jacek Sobocki, dr Jan Ilkowski, dr Mateusz Wityk, dr Anna Kwiatkowska, prof. Michał Pędziwiatr, prof. Mariusz Wyleżoł, mgr Jolanta Dynarska i dr Lidia Wiechecka.

– Udział w konferencji jest bezpłatny. Jednak liczba miejsc jest ograniczona ze względu na duże zainteresowanie tematem, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Zapisy odbywają się poprzez stronę internetową wydarzenia, dostępną pod adresem OkoloOperacyjnie.pl – podsumowuje Piotr Piątek z Fundacji Medigent.

Więcej o konferencji: https://okolooperacyjnie.pl/ 

Rejestracja dla lekarzy (bezpłatna): https://webinar.neovinci.pl/prehabilitacja/register