Pomoc Polskiej Misji Medycznej dla ukraińskich szpitali

Informacja prasowa                                                                                                                       Kraków, 28 lutego 2022 r.

 

Pomoc Polskiej Misji Medycznej dla ukraińskich szpitali

Skala kryzys humanitarnego w Ukrainie rośnie z każdą minutą. Szpitale nie mają wystarczająco środków do zapewnienia pomocy medycznej wszystkim potrzebującym. Pomoc płynie z Polski – Ukraina już otrzymuje pierwsze transporty niezbędnego sprzętu medycznego.

 

W niedzielę, 28 lutego br. przedstawiciele polskiej organizacji spotkali się na przejściu granicznym w Hrebenne-Rawa Ruska z ukraińskimi partnerami ze Stowarzyszenia Ratowników Górskich ROVIN, którzy dostarczyli pomoc do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża i lwowskiej obrony terytorialnej. Wartość transportu to 100 tysięcy złotych. Krakowskie stowarzyszenie planuje regularnie wysyłać zaopatrzenie, które będzie gwarantować ciągłość funkcjonowania oddziałów ratunkowych ukraińskich szpitali. Najpilniej potrzebne są opatrunki, szyny, gazy, ale także nosze, rękawiczki jednorazowe i środki zabezpieczania ratowników. W ramach akcji pomocy Ukrainie Polska Misja Medyczna współpracuje z Polskim Zespołem Humanitarnym, który pomaga m.in. w transporcie rzeczy na granicę. Współpraca z wymienionymi organizacjami będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach.

 

Kolejnym krokiem stowarzyszenia jest zorganizowanie przewiezienia przez granicę z Ukrainą leków. Aktualnie najbardziej potrzebne są środki przeciwbólowe i antybiotyki, jednak uwzględniana jest konieczność przewożenia leków specjalistycznych, wymagających specjalnego rodzaju transportu.

 

Na ten moment organizacja nie prowadzi naboru wolontariuszy, nie przyjmuje również leków ani sprzętu, którego nie zamawiała osobiście w ramach przygotowywanego najbliższego transportu. W ciągu najbliższych dni zostanie ustalone, czy niezbędne jest zapewnienie dodatkowych dyżurów lekarzy przy centrach recepcyjnych i szpitalach na wschodzi kraju. Jeśli pojawią się takie potrzeby, wystosowany zostanie oficjalny komunikat o rozszerzeniu działalności i możliwości dołączenia do zespołu Polskiej Misji Medycznej.

 

Mamy doświadczenie pracy przy granicy polsko-białoruskiej sprzed kilku miesięcy i informacje o chętnych do współpracy lekarzach, z którymi pracowaliśmy dotychczas podczas misji medycznych. W tej chwili skupiamy się na pomocy Ukrainie i jak najszybszym odpowiadaniu na apele o wsparcie. Tam potrzeby są największe i najpilniejsze, a brak towarów na rynku ukraińskim uniemożliwia zakupy. Jednym z kolejnych miejsc na naszej liście jest Kijów, gdzie sytuacja się pogarsza – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

 

Polska Misja Medyczna zebrała już ponad milion złotych, który zostanie przeznaczony na zabezpieczenie kolejnych zgłaszanych z Ukrainy potrzeb. Wciąż trwa oficjalna zbiórka, na której można wesprzeć dalszą pomoc medyczną dla Ukrainy.

 

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej dla Ukrainy:

 

KONTAKT DLA MEDIÓW: Dorota Zadroga dorota.zadroga@pmm.org.pl tel. 698 989 141