biuro@oilkrakow.org.pl

tel. (12) 619 17 20

Kształcenie

Kurs

Poszukujemy medyków walczących z COVID-19 [darmowe szkolenie z USG płuc]

Warszawa, 08.03.2021 r.

INFORMACJA PRASOWA

Szukamy superbohaterów walczących z COVID-19 w regionach.
Pomóż nam dotrzeć do właściwych osób.

Każdy medyk walczący z COVID-19 powinien znać protokół badania USG pozwalający na diagnozę zmian w płucach. Fundacja Mocni na starcie poszukuje lekarzy i ratowników medycznych zaangażowanych w walkę z koronawirusem, którzy chcą przejść bezpłatne szkolenia z ultrasonografii płuc. Szkolenia będą odbywały się w ramach projektu pod nazwą COVID-19 FAST RESPONSE w dogodnych dla personelu terminach i lokalizacjach, w małych grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zarówno polscy, jak i zagraniczni eksperci zalecają przeprowadzenie badań USG płuc u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Badanie jest wskazane przede wszystkim w przypadku osób ze stwierdzoną niewydolnością oddechową. Wykonanie USG płuc wymaga wykwalifikowanego personelu. Szkolenia dla medyków w zakresie obrazowania i diagnostyki płuc pod kątem koronawirusa to w tej chwili główny cel Fundacji Mocni na starcie.

– W związku ze wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu szkoleń dla personelu medycznego, który zajmuje się pacjentami z podejrzeniem lub zdiagnozowanym COVID-19. Poszukujemy chętnych lekarzy SOR, personelu zakaźnych szpitali jednoimiennych, ratowników medycznych, którzy chcieliby przeszkolić się z protokołu BLUE – mówi Zuzanna Janowicz, Prezeska Fundacji Mocni na starcie.

Wspomniane badanie dzięki kilku przyłożeniom głowicy USG do ciała pacjenta pozwala szybko i sprawnie sprawdzić stan płuc u osoby chorej na koronawirusa. Ułatwia też podjęcie decyzji o dalszym leczeniu.

– Wiemy, że w dobie wzrostu zachorowań medycy pracują ponad siły, ale gorąco namawiamy do wzięcia udziału w naszych darmowych spotkaniach. Umiejętność przeprowadzenia badania USG pod kątem COVID-19 jest dla medyka tym, czym peleryna dla superbohatera. Nie może się bez niej obejść – zachęca Zuzanna Janowicz.

JESTEŚ MEDYKIEM? ZGŁOŚ SWÓJ ZESPÓŁ JUŻ DZIŚ!!! ZNASZ OSOBY, KTÓRE WALCZĄ Z PANDEMIĄ NA PIERWSZEJ LINII FRONTU? PRZEKAŻ IM TĘ WIADOMOŚĆ.

Szkolenia będą odbywały się w dogodnych dla uczestników terminach i lokalizacjach, w małych grupach z zastosowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Zgłoszenia grup medyków można kierować na adres: z.janowicz@mocninastarcie.pl. Im więcej szkoleń uda się zorganizować, tym lepiej dla pacjentów. Szczegóły projektu na stronie fundacji pod adresem https://mocninastarcie.pl/koronawirus/

Pod tym samym linkiem istnieje też możliwość finansowego wsparcia projektu.

—–

Fundacja Mocni na starcie powstała w marcu 2020 roku, ale program bezpłatnych szkoleń pod tą samą nazwą jest realizowany już od 4 lat. Organizacja pozarządowa koncentruje się na organizowaniu praktycznych kursów ultrasonograficznych przeznaczonych dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz osób, które będą te zawody wykonywać w przyszłości. Misją Fundacji Mocni na starcie jest promowanie badań USG w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu. Pracownikom medycznym oraz studentom zapewnia dostęp do szerokiej wiedzy i kursów z użyciem aparatury do ultrasonografii.

Dzięki Fundacji Mocni na starcie powstało 19 nowoczesnych pracowni ultrasonograficznych zlokalizowanych m.in. w Warszawie,  Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Zabrzu. Eksperci organizacji przeprowadzili ponad 230 warsztatów, podczas których praktyczną wiedzę w zakresie obsługi urządzeń ultrasonograficznych nabyło ponad 6600 osób. Ich doświadczenie pokazuje, że praca na aparacie rozwija umiejętności przeprowadzania USG, prawidłowego odczytu obrazu i – co najważniejsze – stawiania trafnej diagnozy. Ultrasonograf to stetoskop lekarza XXI wieku a tylko praca z najlepszymi mentorami i opanowanie obsługi urządzeń ultrasonograficznych pozwoli  zadbać o życie i zdrowie pacjentów.

Kontakt dla mediów:
Paulina Adamczak
e-mail: p.adamczak@mocninastarcie.pl
tel. 601 698 402