Relacja po spotkaniu Klubu Dyskusyjnego temat: „Medycyna w Collegium Maius”

W dniu 18 października, w Auli Okręgowej Izby Lekarskiej, odbyło się spotkanie Klubu Dyskusyjnego pod patronatem Profesora Janusza Skalskiego. Tym razem tematem dyskusji była „Medycyna w Collegium Maius”, a wyjątkowym gościem był Profesor Krzysztof Stopka, wybitny historyk i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Spotkanie zgromadziło dwóch znakomitych historyków – Profesora Stopkę, naukowca zajmującego się historią, oraz Profesora Skalskiego, lekarza a z zamiłowania historyka. Obaj Profesorowie zaprezentowali wnikliwe spojrzenia na historię medycyny w Krakowie, przybliżając obecnym uczestnikom wspaniałe dzieje Collegium Maius oraz wpływ medycyny na rozwój nauki i kultury.

Dyskusja, która miała miejsce, była niezwykle intrygująca. Skupiono się na początkach medycyny w Krakowie, a także uczczono 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, wielkiego uczonego, który w swej bogatej karierze zajmował się nie tylko medycyną, lecz także astronomią, astrologią, matematyką i filozofią.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został założony w 1364 roku staraniem króla Kazimierza III Wielkiego. Był to drugi uniwersytet w tej części Europy, po uniwersytecie praskim (założonym w 1348 roku). Uniwersytet Jagielloński, podobnie jak wiele średniowiecznych uczelni, rozpoczynał swoją działalność jako studium generale, stając się później znakomitym ośrodkiem naukowym i kulturalnym.

W trakcie dyskusji zostały wspomniane także nazwiska wybitnych lekarzy, którzy przyczynili się do rozwoju medycyny w Krakowie i Polsce. Wśród nich znalazł się:

– Rafał Czerwiakowski – pierwszy polski profesor, chirurgii  uznanyojcem chirurgii polskiej” ,Julian Kosiński został wspomniany jako pionier antyseptyki i aseptyki, Ludwik Rydygier, znany chirurg i profesor doktor medycyny, również znalazł się w gronie wybitnych postaci. Nie zabrakło także Macieja Leona Jakubowskiego, lekarza pediatry i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Józefa Dietla, lekarza, polityka, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To spotkanie Klubu Dyskusyjnego dostarczyło fascynujących wglądów w historię medycyny w Krakowie oraz jej związek z Collegium Maius. Wielcy naukowcy i ich wkład w rozwój medycyny pozostaną inspiracją dla przyszłych pokoleń.  

Spotkanie Kluby Dyskusyjnego dostępne jest na naszym kanale YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=CiIyb1JRpJg