5 lutego odbyło się spotkanie integracyjne lekarzy obcokrajowców zrzeszonych w OIL w Krakowie, którego inicjatorką była przewodnicząca Komisji ds. Współpracy Zagranicznej i Obcokrajowców Marzena Ksel-Teleśnicka.
Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tylko porozmawiać w luźnej atmosferze w Piwnicy u Medyków z lekarzami, którzy mają za sobą podobne doświadczenia zawodowe, oraz przedstawicielami Komisji, lecz także wysłuchać dwóch wykładów oraz koncertu.
Pierwszy z nich pt. „Jak w Polsce można zostać profesorem” wygłosił prof. Wadim Wojciechowski z Katedry Radiologii Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, który przed 30 laty ukończył studia medyczne w Kazachstanie, jednak całą późniejszą karierę naukową związał z Polską – od nostryfikacji dyplomu po przyznanie mu decyzją prezydenta RP tytułu profesora w 2003 r.
Drugi wykład przedstawiła przewodnicząca Okręgowego Sądu Lekarskiego Bożena Kozanecka, która zwróciła przede wszystkim uwagę, jak ważne w pracy lekarza, a także później w trakcie ewentualnych rozpraw przed OSL jest staranne wypełnianie dokumentacji medycznej. Bez niej w sporach z pacjentami pozostaje tylko „słowo przeciwko słowu”.
Spotkanie było także okazją do dzielenia się swoimi doświadczeniami dotyczącymi przebiegu kariery zawodowej w Polsce, w tym przede wszystkim nostryfikacji dyplomów, tytułów naukowych, ograniczeń związanych z pracą w ramach warunkowego prawa wykonywania zawodu. Każda z opowiedzianych historii, każda ścieżka głównie ukraińskich lekarzy była inna – fascynująca, nie zawsze prosta, ale też na pewno inspirująca dla wielu osób, które być może dopada zwątpienie, czy bycie pełnoprawnym lekarzem obcokrajowcem w Polsce, z uwzględnieniem uzyskanych wcześniej specjalizacji i tytułów naukowych, jest możliwe.
Spotkanie uświetnił cudowny koncert wiolonczelistów Doroty Imielińskiej i Łukasza Pawlikowskiego oraz pianistki Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej, którzy wykonali m.in. ukraińską kolędę „Szczedryk”.
Szersza relacja w GGL.