Za nami pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu prawa medycznego, które było poświęcone zagadnieniom prawnokarnym i dyscyplinarnym. W sobotę 18 marca w siedzibie Izby odbył się kurs Lekarz w trybach organów wymiaru sprawiedliwości (blok karny) oraz w postępowaniu dyscyplinarnym. Cykl kursów, w imieniu Komisji Kształcenia Medycznego ORL w Krakowie otworzył Dr n. med. Dariusz Giza. Szkolenia organizowane są wspólnie z Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ CM, w imieniu którego uczestników przywitał mgr Tomasz Kajor.
Wzięła w nim udział maksymalna liczba uczestników (15 osób), co umożliwiło sprawne przeprowadzenie zajęć warsztatowych w małych grupach ćwiczeniowych na udostępnionej przez Okręgową Izbę Lekarską sali rozpraw sądu lekarskiego.
Na sali konferencyjnej zawisły togi w jakich występują w ramach postępowań sądowych prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni no i oczywiście sędziowie.
Znakomicie wręcz zostało przyjęte żywe wystąpienie Prokuratora dr. Piotra Kosmatego oraz prawników – byłych funkcjonariuszy CBŚ.
W toku szkolenia omówiono problematykę prawa karnego w oparciu o analizę konkretnych przypadków z bogatej praktyki prelegentów. Każdy z uczestników miał możliwość zajęcia miejsca za pulpitem świadka i wygłoszenia krótkich formułek prawnych, jakie są wymagane od każdego, kto staje przed sądem. Szkolenie uzyskało najwyższe noty w anonimowej ankiecie ewaluacyjnej, a każdy z uczestników otrzymał dyplom jego ukończenia oraz 8 punktów szkoleniowych.
Przed nami w najbliższą sobotę (25.03) kolejne szkolenie o charakterze warsztatowym. Tym razem jego głównym tematem jest problematyka związana komunikacją z trudnym pacjentem.
W szkoleniu obok prokuratora dr Piotra Kosmatego udział wezmą dr hab. Aneta Załazińska (prof. UJ ), psycholog Gaweł Podwysocki, a w trudnego pacjenta wcieli się aktor Wiesław Budyn.
Zostały jeszcze ostanie wolne miejsca.
Przypominamy założenia programowe kursu:
- praktyczny warsztatowy charakter spotkań,
- omawiana problematyka oparta jest na analizie konkretnych przypadków,
- liczba uczestników nie większa niż kilkanaście osób,
- zajęcia interaktywne, udział lekarzy polega na rozwiązywaniu konkretnych problemów, jakie mogą zdarzyć się w praktyce lekarskiej.
Zachęcamy do udziału, bo przecież w oparciu o wiedzę wyłącznie podręcznikową nie można nauczyć się właściwego postępowania z trudnym pacjentem.