24 listopada w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie odbyło się „I Forum działalności lekarzy w ramach pomocy humanitarnej i rozwojowej świadczonej za granicą”. Dawno w Izbie lekarze nie mówili o swojej pracy z tak ogromną pasją i z tak widoczną satysfakcją. Opowiadali bowiem o pomocy medycznej i humanitarnej udzielanej chorym w najbiedniejszych lub dotkniętych tragediami zakątkach świata, o niesieniu zdrowia i radości ludziom, którzy wcześniej nie mieli żadnej szansy uzyskania porady lekarskiej czy choćby pielęgniarskiej.
Gości powitał w Izbie prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Robert Stępień, natomiast prowadzili spotkanie wiceprezes ORL Marzena Ksel-Teleśnicka, pomysłodawczyni i organizatorka Forum, oraz Jakub Belina-Brzozowski, przedstawiciel Polskiej Misji Medycznej.
O swojej pracy w różnych zakątkach świata na rzecz najuboższych, dotkniętych wojną, katastrofami lub kataklizmami opowiadali tegoroczni absolwenci Collegium Medicum UJ Sara Gawłowska, Monika Szczepanik i Marcin Ciszek, lekarki dentystki Kinga Haczyk i Aneta Wach z Krakowa, dr Jerzy Friediger, członek Komisji ds. Współpracy Zagranicznej i Obcokrajowców ORL, która także przyczyniła się do organizacji Forum. Działalność Polskiej Fundacji dla Afryki przedstawił Mateusz Gurbiel, a o programach realizowanych przez Fundację Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. Prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika opowiedziała Dominika Kondyjowska. W Forum udział wzięli także radiolog Marcin Kiszka ze Stowarzyszenia Leczymy z Misją, członek ORL Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, oraz Ewa Piekarska-Dymus i lek. dent. Katarzyna Błądek-Grzelczak z Polskiej Misji Medycznej. Głos zabrał także dr Marian Kopciuch, przewodniczący Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, które m.in. prowadzi w Krakowie przychodnię dla osób bezdomnych i ubogich, przypominając, że nie tylko w Afryce są potrzebujący.
W spotkaniu wzięła udział też przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, naczelnik Wydziału Programowego Departamentu Współpracy Rozwojowej Anna Godlewska.
Forum dostarczyło mnóstwo wiedzy i refleksji. Dlatego doktor Marzena Ksel-Teleśnicka zapowiedziała na przyszły rok kolejne takie spotkanie.