Rytro 2024

W dniach 25-27 października odbyła się w Rytrze 47. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie. Tradycyjnie podczas tego spotkania uroczyście wręczono doroczną Nagrodę im. Andrzeja Janusza Fortuny, przyznawaną za zasługi dla polskiej stomatologii. W tym roku, z rąk przedstawicieli rodziny Fortunów oraz prezesa ORL Roberta Stępnia, odebrał ją dr Lesław Jacek Pypeć, lekarz dentysta, nauczyciel akademicki i autor licznych prac naukowych, działacz samorządu lekarskiego z Łodzi praktycznie od chwili odrodzenia izb lekarskich w Polsce, człowiek niezliczonych pasji i talentów (portret Doktora prezentowaliśmy w ostatnim wydaniu „GGL”).

Konferencja w Rytrze przede wszystkim służy jednak podnoszeniu kompetencji i poszukiwaniu odpowiedzi na pytania najbardziej nurtujące środowisko lekarzy dentystów. W pierwszym dniu wykładów, podczas sesji prowadzonej przez przedstawicieli Komisji Stomatologicznej ORL wiceprzewodniczącą Małgorzatę Jamkę-Kasprzyk i przewodniczącego KS, a także wiceprezesa ORL Dariusza Kościelniaka, swoją wiedzą dzieli się z uczestnikami spotkania dr hab. Jarosław Woroń, prof. UJ z Zakładu Farmakologii Klinicznej UJ CM, który mówił o farmakoterapii w gabinecie lekarza dentysty, i dr Sławomir Gabryś, który instruował, jak uniknąć złamania pilnika w kanale zęba. Drugiego dnia moderatorami sesji byli prof. Jolanta Pytko-Polończyk, pełnomocniczka prorektora Collegium Medicum UJ ds. klinicznych, oraz prof. Mariusz Szuta, dyrektor Instytutu Stomatologii UJ.  W swoich wykładach lek. dent. Magdalena Kukurba-Setkowicz przybliżyła problematykę MIH, czyli hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej, lek. dent. Małgorzata Jamka-Kasprzyk mówiła o opiece stomatologicznej nad dzieckiem z chorobą onkologiczną, lek. dent. Karolina Kuśnierz – o tym, jak można poprawić wygląd dolnej części twarzy, a prof. Mariusz Szuta szeroko omówił problematykę polekowej martwicy kości. Części naukowej konferencji towarzyszyły warsztaty.

Jak co roku odbyła się także sesja samorządowa, podczas której mec. Tomasz Pęcherz przedstawił m.in. dylematy związane z tzw. ustawą Kamilka oraz nowe regulacje zawodów asystentki i higienistki stomatologicznej. Problemy stomatologów widziane z perspektywy Sądu Lekarskiego omówiła lek. dent. Anna Urbańczyk, zastępczyni przewodniczącej OSL OIL w Krakowie. Na koniec burzliwą dyskusję wzbudziło wystąpienie Elżbiety Bukowiec z Małopolskiego Oddziału NFZ, która mówiła o sytuacji obecnej oraz planach dotyczących finansowania świadczeń stomatologicznych przez Fundusz.

Każdy z wykładów Konferencji w Rytrze wzbudził tak ogromne zainteresowanie, iż dyskusje trwały jeszcze wiele godzin po zakończeniu sesji i pewnie nadal się toczą.  

Pełna relacja z konferencji w grudniowym wydaniu GGL.