Absolutorium w Collegium Medicum UJ

Dzisiaj odbyło się Absolutorium w Collegium Medicum UJ – najstarszej uczelni w Polsce kształcącej lekarzy.
Daliśmy radę – powiedziała jedna z absolwentek Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ podczas uroczystości absolutoryjnej, jaka odbyła się 12 lipca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Kolejna grupa przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów „dała radę” ukończyć chyba najtrudniejsze, a na pewno – najbardziej zobowiązujące na przyszłość studia. I choć UJ ma własne, piękne obiekty, żaden z nich nie pomieściłby wszystkich, którzy brali udział w święcie tych młodych ludzi. Dyplomy odbierali absolwenci trzech kierunków – lekarskiego, lekarsko-dentystycznego oraz dietetyki. Żegnały ich władze rektorskie i władze Wydziału, wykładowcy, kierownicy Katedr i Klinik, licznie przybyli na tę uroczystość bliscy.
Jest czego gratulować, bowiem – podkreślał m.in. prof. Maciej Małecki, dziekan Wydziału Lekarskiego CMUJ, ten rocznik (studenci lat 2018 – 2024) zdobywał wiedzę w bardzo trudnym czasie pandemii, a potem – w cieniu toczącej się tuż obok wojny. Prof. Małecki wspomniał dzień, kiedy w 2022 roku w murach Uniwersytetu pojawili się studenci medycyny z Ukrainy, pozbawieni możliwości dokończenia nauki we własnym kraju. Kilka z tych osób 12 lipca odebrało dyplomy zdobyte na UJ.
Ukończenie studiów na jednej z najlepszych w Polsce uczelni to powód do ogromnej dumy – podkreślała prof. Jolanta Pytko-Polończyk, prodziekan ds. studenckich i programu studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Ale to również zobowiązanie, by wykonywać zawód lekarza i lekarza dentysty z najwyższym profesjonalizmem oraz właściwą postawą etyczną. Prof. Małecki apelował, by przyszli lekarze w pacjencie widzieli nie tylko przypadek medyczny, lecz przede wszystkim człowieka, z jego wszystkimi emocjami.
Doktor Marzena Ksel-Teleśnicka, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie, zapraszając młodych lekarzy i lekarzy dentystów do zaangażowania się w działalność samorządu lekarskiego przypomniała, iż wraz z odebraniem dyplomu ukończenia studiów nauka się nie kończy. Wręcz przeciwnie, na lekarzach i lekarzach dentystach, bez względu na to, czy i kiedy zdecydują się na rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego, spoczywa ustawowy obowiązek kształcenia ustawicznego. Krakowska Izba jest w kraju liderem pod względem wielkości środków przeznaczanych na kształcenie lekarzy, oferuje każdego roku setki miejsc na najróżniejszych bezpłatnych szkoleniach i kursach, w tym kursach potrzebnych do specjalizacji. W tym roku OIL przygotowała też specjalną propozycję dla absolwentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego – pilotażowy program szkoleniowy „Pakiet na start” (szczegóły na stronie OIL Kraków).
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób i tekst
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba