Apel Nr 1

Apel Nr 1
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie
z dnia 5 lipca 2018 roku

Do Prezydenta Miasta Krakowa

w sprawie wydawania oznakowania pojazdów i zaświadczeń dla lekarzy uprawniającego do wjazdu w strefy ograniczonego ruchu w Krakowie

Na podstawie art. 5 pkt. 20 w zw. z art. 25 pkt. 4 i 10 oraz art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. 2018 poz. 618 – tekst jednolity)         oraz § 13a i 16 ust. 3 Regulaminu organizacji i trybu działania okręgowej rady lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie stanowiącego Załącznik do Uchwały Nr 4/Zjazd/2010 XXVII Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie z dnia 6 marca 2010 r. w związku z § 1 ust. 1 i 3 Uchwały Nr 03/ORL/VIII/2018 Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie z dnia 21 marca 2018 roku w sprawie upoważnienia Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie do działania w imieniu Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie uchwala się co następuje:

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie zwraca się do Prezydenta Miasta Krakowa o utrzymanie dotychczasowego mechanizmu polegającego na wydawaniu, lekarzom świadczących pomoc medyczną osobom zamieszkałym w Strefach P1 (I, II, III, IV) i P2, stosownego oznakowania pojazdów i zaświadczeń uprawniających do wjazdu w strefy ograniczonego ruchu.

Uzasadnienie

Utrzymanie dotychczasowego mechanizmu polegającego na wydawaniu, lekarzom świadczącym pomoc medyczną osobom zamieszkałym w Strefach P1 (I, II, III, IV) i P2,  oznakowania pojazdów i zaświadczeń uprawniających do wjazdu w strefy ograniczonego ruchu służy ratowaniu życia i zdrowia Mieszkańców Krakowa.

Zapewnienie kompleksowego i stałego zabezpieczenia medycznego dla każdego pacjenta wymagającego takiej pomocy w miejscu zamieszkania, także w porze nocnej, uzasadnia  konieczność korzystania przez lekarzy z takiego uprawnienia.

Starzejąca się populacja mieszkańców Krakowa, szczególnie w rejonie Starego Miasta czy Kazimierza, wymaga opieki medycznej świadczonej przez lekarzy prowadzących praktyki na wezwanie w miejscu zamieszkania pacjenta.

Pacjenci Ci najczęściej przez długi okres czasu pozostają w opiece sprawowanej przez tych samych lekarzy, którzy posiadają pełny obraz nie tylko ich stanu zdrowia ale także i sytuacji życiowej. Okoliczność ta dotyczy często osób chorych przewlekle, niesamodzielnych czy niepełnosprawnych.

Ogromne znaczenie terapeutyczne w relacji lekarz-pacjent ma również budowane przez lata zaufanie, którym darzą oni swoich lekarzy domowych.

Należy podkreślić, że w wielu takich przypadkach pomoc takim pacjentom nie może być udzielona przez mobilne jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego, które zgodnie z prawem powołane są do świadczenia doraźnej pomocy medycznej osobom znajdującym się „w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego”, czyli stanie polegającym na „nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia” (por. ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym). Niezależnie od podniesionych już kwestii należy również zwrócić uwagę, że przy skali udzielanych przez lekarzy w warunkach domowych świadczeń medycznych, przerzucenie ich realizacji na jednostki pogotowia ratunkowego mogłoby sparaliżować system pomocy doraźnej.

Uznając wyjątkowy zabytkowy charakter obszaru Starego Miasta warunkujący konieczność wprowadzanie stosownych ograniczeń w ruchu pojazdów samochodowych, należy jednocześnie zwrócić uwagę na niezbędną potrzebę tworzenia możliwie najmniej uciążliwych odstępstw w sytuacji gdy na szali znajduje się zdrowie i życie Mieszkańców Krakowa.

Trzeba zaznaczyć, iż uprawnienie do wjazdu przez lekarzy w określone strefy ograniczonego ruchu dotyczy jedynie ich wyodrębnionej grupy, weryfikowanej przez samorząd lekarski i Narodowy Fundusz Zdrowia, sam wjazd musi wiązać się – pod rygorem określonych konsekwencji – wyłącznie z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania pacjenta, zezwolenie na wjazd nie uprawnia do bezpłatnego parkowania, może dotyczyć ono wyłącznie jednego pojazdu, a jego obowiązywanie jest ograniczone czasowo.

Zaakcentowania wymaga również to, iż  rozwiązanie  polegające na uprawnieniu lekarzy do wjazdu w strefy ograniczonego ruchu obowiązuje z powodzeniem od wielu lat  i jak dotąd nie budziło większych kontrowersji co może świadczyć o tym, iż jest akceptowane przez Mieszkańców świadomych zapewne tego, iż zostało ono przyjęte w interesie zabezpieczenia ich sytuacji zdrowotnej.

Warto również podnieść, iż analogiczne rozwiązania funkcjonują w zdecydowanej większości polskich miast jak również są standardem w większości miast europejskich.

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Lek. Mariusz Janikowski Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Lek. dent. Robert Stepień