Apel Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie z dnia 20 grudnia 2023 roku do Naczelnej Rady Lekarskiej o wezwanie nowego Rządu RP do realizacji obietnic wyborczych

Apel

Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie

z dnia 20 grudnia 2023 roku

do Naczelnej Rady Lekarskiej o wezwanie nowego Rządu RP do realizacji obietnic wyborczych

 

Mając na uwadze problemy pacjentów oraz personelu medycznego pracującego w szpitalach, Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie  apeluje do Naczelnej Rady Lekarskiej o pilne wezwanie nowo utworzonego rządu RP do niezwłocznej realizacji obietnic wyborczych i wprowadzania rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji w polskim szpitalnictwie.

Ostatnie lata deprecjonowania i ignorowania naszego środowiska doprowadziło do odpływu kadr medycznych ze szpitali oraz zwiększenia zadłużenia tych placówek medycznych. Nastąpiło to przy jednoczesnym systematycznym dociążaniu ich nowymi obowiązkami oraz ogromem dodatkowo wykonywanej pracy. Przypominamy, że w pandemii to właśnie szpitale i ich personel stały się podstawowym miejscem udzielania pomocy medycznej. Po pandemii to na barki szpitalnego personelu spadło wykonywanie zarzuconej diagnostyki i opóźnionego leczenia, w ramach tzw. spłaty długu zdrowotnego polskich pacjentów.

Szpitale nieustannie borykają się z ogromnymi problemami finansowymi i brakami kadrowymi, bowiem system (nie)płacenia przez NFZ za świadczenia jest „chory” i musi prowadzić do ciągłego zadłużania. Pomimo stale rosnących wymagań i oczekiwań płatnika (NFZ),  personel szpitalny jest w systemie wciąż jednym z najgorzej wynagradzanych. Co więcej, w najbliższym czasie polskie szpitalnictwo czekają kolejne wyzwania, w tym implementacja założeń ustawy o jakości w ochronie zdrowia, która, jak informowaliśmy wielokrotnie, nie jest do końca przemyślana lub wręcz niemożliwa do wdrożenia, jakkolwiek szlachetne były założenia jej pomysłodawców. Trzeba powiedzieć głośno: nie można wymagać jakości, za którą się nie płaci!

Mając na uwadze powyższe, apelujemy o:

  • Natychmiastowe zmniejszenie obowiązków administracyjnych lekarzy, w tym zaprzestanie wymagania określania stopnia refundacji recept.
  • Poprawę warunków pracy (w tym obsady kadrowej) i płacy personelu medycznego, a zwłaszcza szpitalnych lekarzy specjalistów, których wynagrodzenia nie przystają do ogromu stawianych przed nimi wymagań, zarówno pod względem wykształcenia, odpowiedzialności, jak i wykonywanej pracy.
  • Niezwłoczną poprawę wycen świadczeń udzielanych w szpitalach oraz wypłatę należności za wykonaną pracę, które NFZ już zalega szpitalom.
  • Stworzenie systemu, w którym szpital będzie otrzymywał pieniądze za pracę wykonaną na rzecz pacjentów, a nie na zasadzie kredytowania NFZ (w tym likwidację tzw. limitów).
  • Racjonalizację ustawy o jakości w ochronie zdrowia.
  • Depenalizację wykonywanych przez lekarzy działań, mających na celu ratowanie życia pacjentów, poprzez cofnięcie zmian wprowadzonych przez byłego ministra sprawiedliwości.
  • Wprowadzenie prawdziwego systemu no fault obowiązującego w całym cywilizowanym świecie.

            Apelujemy o rozpoczęcie rzeczywistego dialogu z naszym środowiskiem i traktowanie nas jak partnerów. Nikomu innemu tak jak nam, osobom, które na co dzień walczą o życie pacjentów w tym systemie, nie zależy na jego poprawie i wysokiej jakości. W końcu wiele lat życia i swoją młodość poświęciliśmy na przygotowanie do wykonywania tego szlachetnego zawodu.

Ze swojej strony deklarujemy wolę współpracy przy rozwiązywaniu problemów systemu ochrony zdrowia, albowiem nie ma już czasu na prowadzenie jałowych sporów i odwlekanie działań prowadzących do naprawy systemu szpitalnictwa.