Apel w sprawie szczepień przeciwko grypie

Apel

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie

z dnia 19 sierpnia 2020 r.

w sprawie zachęcenia Lekarzy do szczepień przeciwko grypie

Drodzy Koleżanki i Koledzy

Szanowni Lekarze Seniorzy

Członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie

Przyszedł czas próby – zmagamy się z nieznaną dotąd epidemią. Każdego dnia troszczymy się o zdrowie i życie naszych pacjentów, ale musimy przede wszystkim zadbać o siebie. Nie wiemy, jak rozwinie się pandemia COVID-19, nie potrafimy określić jej scenariusza, ale doskonale znamy zagrożenie wirusem grypy sezonowej, który lada dzień u nas znów się pojawi.

Apelujemy więc do wszystkich lekarzy o odpowiedzialność i powszechne poddanie się szczepieniom przeciwko grypie. Tylko w ten sposób możemy ograniczyć skalę problemów, jakie może nam przynieść podwójna epidemia.

Apel ten szczególnie kierujemy do naszych Lekarzy Seniorów. Jesteście naszymi nauczycielami, jesteście naszym wsparciem, nawet kiedy nie wykonujecie już zawodu. Chrońcie więc swoje życie – dla siebie i dla nas. Oczywiście, w jesieni życia nie każdy może poddać się szczepieniu przeciw grypie, lecz sami wszyscy najlepiej wiemy, że lista przeciwwskazań nie jest długa, a poważny wiek jest wręcz wskazaniem do niego. Ten sam wiek jest też czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

Minister zdrowia obiecał, iż lekarze otrzymają szczepionki bezpłatnie. Nie czekając na spełnienie tej deklaracji, wszyscy Lekarze Seniorzy powinni spytać w swoich gminach o akcje darmowych szczepień przeciwko grypie – bardzo wiele samorządów lokalnych organizuje je dla seniorów, określając jedynie graniczny wiek.

Dajmy wszyscy dobry przykład – zaszczepmy się my, zachęćmy do tego naszych krewnych i przyjaciół, sąsiadów i znajomych, nieśmy w polskie społeczeństwo kaganek oświaty zdrowotnej. Jak nie my to kto…? Z życzeniami zdrowia…

Sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Lek. Mariusz JanikowskiPrezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie Lek. dent. Robert Stępień