Góry, pioruny i keraunologia (słowo keraunós pochodzi z greki i oznacza błyskawicę, piorun) były tematem ostatniego spotkania Klubu Dyskusyjnego OIL prowadzonego pod patronatem prof. Janusza Skalskiego.
Tym razem jego gościem specjalnym był dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński, zakopiański anestezjolog, lekarz
z naczelny TOPR, współtwórca Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie, a także – nieformalnie – keraunolog.
Piorunami, ich charakterystyką, występowaniem, mechanizmami porażeń doc. Kosiński zainteresował się szczególnie po tragicznym wypadku na Giewoncie, do którego doszło 22 sierpnia 2019 r. W wyniku porażenia piorunem zginęły wtedy 4 osoby, a ponad 130 odniosło obrażenia. Zdaniem doktora, tego zdarzenia nie można było przewidzieć – góry zawsze będą przestrzenią, gdzie zagrożenie, a przede wszystkim burze, może pojawić się znienacka. Dlatego też nie można stygmatyzować wszystkich turystów i ofiar, którzy w tym dniu, o tej konkretnej porze znaleźli się w okolicach jednego z najwyższych szczytów polskiej części Tatr Zachodnich.
Niemal całe spotkanie poświęcone było analizie tego zdarzenia, przebiegowi akcji ratowniczej, rodzajom odniesionych obrażeń oraz ich przyczynom. Zespół, którego częścią jest doc. Kosiński, 3 miesiące temu otrzymał zgodę Komisji Bioetycznej UJ na to, żeby taką analizę przeprowadzić. Wnioski z niej mają pomóc m.in. w opracowaniu standardów przeprowadzania podobnych akcji ratunkowych w przyszłości.
Prof. Skalski, nawiązując do roli TOPR-u i tego, jak wielką pracę wykonał zespół ratowników tatrzańskich w czasie akcji na Giewoncie, przypomniał, że spotkanie poświęcone jest pamięci niedawno zmarłego doktora Józefa Janczego, lekarza bardzo zasłużonego dla ratownictwa w Tatrach, przez kilkadziesiąt lat członka władz TOPR, a prywatnie przyjaciela profesora jeszcze z czasów studenckich. Natomiast Sylweriusz Kosiński nie bez wzruszenia wspominał, że doktor Janczy był jego mentorem, który wprowadził go do TOPR-u i pokazał mu ratownictwo tatrzańskie.
Ponieważ podczas debaty poruszono wiele specjalistycznych medycznych zagadnień, włączyli się do niej także specjaliści ratownictwa medycznego i kardiochirurgii m.in. doktor Jan Ciećkiewicz, prof. Tomasz Mroczek i prof. Waldemar Hładki.
Całą, niezwykle merytoryczną dyskusję można obejrzeć na naszym profilu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=4PnXQQsSLGs&t=554s
Więcej także w kolejnym wydaniu „GGL”