„Jak skutecznie bronić się przed agresywnym pacjentem -środki przymusu bezpośredniego w praktyce medycznej – jak je efektywnie a zarazem bezpiecznie stosować”. – relacja

Za nami drugie z cyklu szkoleń z zakresu prawa medycznego, które było poświęcone zagadnieniom związanym ze stosowaniem środków przymusu w praktyce lekarskiej „Jak skutecznie bronić się przed agresywnym pacjentem -środki przymusu bezpośredniego w praktyce medycznej – jak je efektywnie a zarazem bezpiecznie stosować”.
Wystąpienie wprowadzające należało do kierownika naukowego kursu radcy prawnego Pawła Rataja , który przybliżył zagadnienia prawne związane z problematyką stosowania tych środków z perspektywy zarówno lekarza zatrudnionego w szpitalu jak też prowadzącego indywidualną praktykę lekarską .
Zasadnicza część szkolenia została przeprowadzona przez prokuratora dr Piotra Kosmatego. W sposób przystępny na podstawie artykułu autorstwa prokuratora opublikowanego w dzienniku Rzeczpospolita omówiono podstawowe zasady stosowania tych środków.
Szczególny nacisk położono na wymogi związane z prawidłowym prowadzeniem dokumentacji medycznej w tym zwłaszcza rozporządzenia w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego.
W drugiej części szkolenia przeprowadzono analizę kazusu opartego na praktyce sądowej. Na zakończenie szkolenia jego uczestnicy zgodnie uznali że dokumentację można przyznać przymiot „niemego świadka”, tak ważnego, zwłaszcza w sprawach związanych ze stosowaniem środków przymusu bezpośredniego.
 
Szkolenie zostało bardzo dobrze przyjęte i po raz kolejny uzyskało najwyższe noty w anonimowej ankiecie ewaluacyjnej. Każdy z uczestników szkolenia- warsztatu otrzymał dyplom jego ukończenia oraz 3 punkty szkoleniowe.
Zachęcamy do udziału w kolejnych kursach. Zajęcia obejmują tematykę prawa medycznego i praktycznych aspektów związanych z jego stosowaniem.