W dniach 12-14 września w Krakowie odbył się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej. To wyjątkowe wydarzenie zorganizowała z okazji 30-lecia swego istnienia Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych, zrzeszająca 20 polonijnych stowarzyszeń lekarskich z 10 krajów. Do Krakowa przyjechało ponad 1000 osób z 29 krajów, odbyło się ponad 20 paneli i sesji naukowych, wygłoszono ponad 90 wykładów.
– To dla nas wielkie święto, niepowtarzalne wydarzenie – podkreślała wielokrotnie dr Kornelia Król z Chicago, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Nikt nie krył, iż to spotkanie przyniosło nie tylko mnóstwo wzruszeń i pozytywnych emocji, pozwoliło nawiązać nowe kontakty i odnowić stare, ale też dało uczestnikom spory zastrzyk wiedzy. Wśród wykładowców było bowiem wielu wybitnych lekarzy polskiego pochodzenia, cieszących się najwyższym światowym uznaniem, a także cenieni polscy eksperci. Doszło też do debaty reprezentantów Polonii z przedstawicielami polskich władz.
Hasło Kongresu brzmiało „Medycyna – wyścig z czasem”. Nic więc dziwnego, że nie tylko wykład inauguracyjny poświęcono sztucznej inteligencji. Wiele mówiono o innowacjach w medycynie, o robotyce, nowych możliwościach w terapii wielu chorób, wyzwaniach, jakie przed lekarzami stawia postęp cywilizacji. Specjalne panele poświęcone problemom młodych lekarzy i naukowców przygotowali też najmłodsi działacze Federacji – studenci medycyny, rezydenci, młodzi naukowcy, którzy jako zorganizowana grupa młodych polonijnych medyków liczyli 180 osób, głównie z Ukrainy, ale też USA, Litwy, Mołdawii, Białorusi i wielu innych krajów.
Jednym z patronów organizacyjnych Kongresu była krakowska Izba Lekarska, która stała się także współorganizatorem sesji „Profesjonalne organizacje lekarskie – osiągniecia i zadania na przyszłość”, prowadzonej przez dr Marzenę Ksel-Teleśnicką.
Kongresowi towarzyszyło wiele imprez kulturalnych i integracyjnych. Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie we współpracy z Izbą częstochowską przygotowały w ICE wystawę prac lekarzy Joanny Medys-Gatti, Błażeja Łojewskiego i Iwony Łyś-Dobradin oraz fotografii laureatów Salonów PhotoArtMedica. Natomiast o oprawę liturgii mszy św. w Bazylice Mariackiej w Krakowie zadbał Krakowski Chór Lekarski. W trakcie mszy wybrzmiała muzyka kompozytorów: G.G. Gorczyckiego, J.S. Bacha, Ch. Gounoda, A. Pärta pod batutą Justyny Hanusiak i akompaniamencie na organach Krzysztofa Michałka.
Dłuższa relacja Kongresu oraz rozmowa z dr Kornelią Król, prezeską Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych – w najbliższym wydaniu „Galicyjskiej Gazety Lekarskiej”