W siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej po raz pierwszy w tej kadencji spotkali się rzecznicy praw lekarza okręgowych izb lekarskich z całej Polski. Dyskutowano o najczęściej zgłaszanych rzecznikom problemach oraz o samej instytucji RPL.
Przedstawiono kilka stanowisk będących odpowiedzią na niektóre wątpliwości. Są to m.in. orzeczenie, iż NFZ nie może karać lekarzy za błędy w refundacji do kwoty 500 zł czy stanowisko, iż młodzi lekarze po stażu z chwilą rozpoczęcia działalności mają prawo do niższej składki na ZUS. Przypomniano o konieczności uzyskania deklaracji opt-out u rezydentów dyżurujących ponad obowiązkową ilość godzin oraz orzeczenie wykluczające szkolenie specjalizacyjne na zasadzie wolontariatu (z wyraźną interpretacją mówiącą, że umowa cywilnoprawna ma uwzględniać urlop, szkolenia i kursy, a jej wypowiedzenie jest dopuszczalne wyłącznie z przyczyn uniemożliwiających dalsze szkolenie).
Spotkanie służyło wymianie opinii i poznawaniu ciekawych rozwiązań, przyjętych w innych izbach. Np. Wielkopolska Izba lekarska, w ramach programu „Prawnik na pierwsze przesłuchanie”, realizowanego we współpracy z samorządem adwokatów, zapewnia opiekę prawną każdemu lekarzowi i lekarzowi dentyście, który w związku z wykonywaniem zawodu jest po raz pierwszy wzywany na przesłuchanie przez prokuraturę czy policję. WIL opracowała także wzór jednolitej informacji (z możliwością wydrukowania w formie ulotki) m.in. o tym że lekarzowi przysługuje ochrona właściwa funkcjonariuszowi publicznemu. W Izbie tej funkcjonuje też nie jeden, a zespół rzeczników praw lekarza, którzy podzielili się kompetencjami (np. rzecznik pomagający młodym lekarzom, tylko seniorom czy lekarzom dentystom).
W dyskusji pojawił się m.in. postulat wprowadzenia w Ustawie o izbach lekarskich instytucji Rzecznika Praw Lekarza jako organu izby, propozycja stworzenia przez NIL wzoru zakresu działalności RPL – ponieważ nie ma jednomyślności co do zakresu kompetencji rzecznika oraz istnieją wątpliwości, czy powinien jej określać jednolity regulamin, zaproponowano też przeprowadzenie w samorządzie ankiety dotyczącej umocowania RPL, zakresu jego praw i obowiązków oraz sposobu wyboru. Pojawił się także wniosek, by funkcję RPL mógł sprawować tylko lekarz, gdyż w niektórych izbach obowiązki te powierzono prawnikom. Niestety, w najmniejszych izbach problemem jest samo obsadzenie stanowiska RPL, gdyż lekarze nie są chętni do tej pracy.
Warto dodać, iż samorząd pamięta o zobowiązaniu min. Szumowskiego, który w 2019 r. deklarował zniesienie obowiązku oznaczania refundacji leku przez lekarza. Sprawy związane z refundacją leków są najczęstsza przyczyną sporów z NFZ, dlatego samorząd chce w końcu wyegzekwować złożoną przez przedstawiciela rządu obietnicę.
Łukasz Litwa