„Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów” KBF, Wydawnictwo Znak i Pałac Potockich zapraszają…

Zapraszamy w fascynującą podróż do polskiej wsi z czasów PRL, w którą wyruszymy dzięki Aleksandrze Kozłowskiej, autorce książki Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów. Rozmowę poprowadzi Wojciech Bonowicz.
Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki, dostępne do pobrania w formie elektronicznej na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS: https://kbfbilety.krakow.pl/…/ambulans-jedzie-na-wies…
„Razem z autorką wyruszamy na peerelowską wieś i zaglądamy mieszkańcom w zęby. Czego tam nie znajdziemy! Aleksandra Kozłowska ze znawstwem opisuje świat stomatologii sprzed ponad półwiecza. Ta książka to hołd dla lekarzy „stachanowców” i barwna opowieść o tym, jak zmieniała się powojenna Polska.” – Joanna Kubiel-Frydryszak, dziennikarka i pisarka, autorka książek m.in. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”.
Krakowskie Biuro Festiwalowe, Wydawnictwo Znak i gospodarz spotkania Pałac Potockich zapraszają w fascynującą podróż po polskiej wsi z czasów PRL, w którą zabierze nas Aleksandra Kozłowska, autorka książki „Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów”. Rozmowę poprowadzi Wojciech Bonowicz.
Deszcz czy mróz, skwar czy roztopy… nie było wyjścia, ojczyzna w potrzebie. Młodzi dentyści, najczęściej świeżo po studiach, pakowali narzędzia i ruszali w teren Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Niektórzy na ich widok uciekali, choć częściej ustawiały się kolejki. Nic dziwnego, uzębienie obywateli przypominało stolicę w ruinie. Dla wielu pacjentów był to pierwszy w życiu kontakt z lekarzem. Ból zębów leczyło się wódką i okładami z piasku.
Książka Aleksandry Kozłowskiej Ambulans jedzie na wieś. Śladami objazdowych wyrwizębów to nie tylko fascynujący, chwilami mrożący krew w żyłach kawałek historii polskiej medycyny. To także barwny portret powojennej wsi, obyczajów, przesądów, warunków, w jakich żyli ludzie. Wreszcie wyjątkowa opowieść drogi, w którą autorka rusza śladami swojej mamy i innych wędrownych stomatologów z czasów PRL. Jak o zdrowie dbały nasze babki? Jak walczono z brakami w podstawowych artykułach higienicznych? Jak państwo zwalczało znachorstwo, które zastępowało medycynę? Z jakim nastawieniem Polaków spotykali się objazdowi dentyści? Co zastawali na peerelowskiej wsi i w małych miejscowościach? Czy Polacy są dziś bardziej świadomi tego, jak prawidłowo dbać o zęby?
Książka nominowana do Grand Press 2024.