12 marca, już po raz trzeci w naszej Izbie odbyło się spotkanie lekarzy obcokrajowców (obecnie OIL w Krakowie zrzesza 636 takich osób), zorganizowane przez Komisję ds. Współpracy Zagranicznej i Obcokrajowców ORL.
W spotkaniu w Piwnicy u Medyków wzięło udział ok. 50 lekarzy z Ukrainy i Białorusi, a także przedstawiciele wspomnianej Komisji: jej przewodnicząca Marzena Ksel-Teleśnicka, wiceprezes ORL, prof. Jolanta Pytko-Polończyk, prof. Andrzej Urbanik i dr Jerzy Friediger, a także mecenas Anna Gut, pracownica działu rejestru OIL Joanna Dejewska oraz sekretarz ORL Mariusz Janikowski, pełniący również funkcję przewodniczącego Komisji Organizacyjnej, która przyznaje prawa wykonywania zawodu. To właśnie doktor Janikowski odpowiadał na większość pytań związanych m.in. z nostryfikacją dyplomu, możliwością skrócenia stażu podyplomowego czy egzaminami weryfikacyjnymi, w tym także językowymi.
Jak obecnie wygląda „ścieżka kariery” lekarza obcokrajowca spoza Unii Europejskiej podejmującego pracę w Polsce?
Na początek przyznawane jest na okres 5 lat warunkowe prawo wykonywania zawodu uprawniające do pracy pod nadzorem lekarza specjalisty. Na tym etapie lekarz nie może posługiwać się tytułem specjalisty w danej dziedzinie medycyny ani zakładać działalności gospodarczej, a zatem pracować „na kontrakcie” czy prowadzić prywatnej praktyki lekarskiej. Nieprzestrzeganie tego prawa pociąga za sobą poważne konsekwencje prawne.
By uzyskać bezterminowe prawo wykonywania zawodu, należy odbyć staż podyplomowy oraz nostryfikować dyplom na polskiej uczelni medycznej lub zdać Lekarski Egzamin Weryfikacyjny/Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny. Przy czym warto pamiętać, że minister zdrowia może rozważyć zaliczenie stażu podyplomowego, jeżeli lekarz posiadający warunkowe prawo wykonywania zawodu przepracował dwa lata na etacie w ramach NFZ.
Każdy lekarz starający się o nieograniczone prawo wykonywania zawodu musi także – najpóźniej do maja 2026 r. – przedłożyć w Izbie Lekarskiej zaświadczenie o zdanym egzaminie z języka polskiego co najmniej na poziomie B1. Egzaminy takie przeprowadza komisja działająca przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.
To tylko niektóre zagadnienia formalnoprawne omówione podczas spotkania. Natomiast po rzeczowej dyskusji był czas na integrację, dzielenie się doświadczeniami i rozmowy z przedstawicielami Izby, które były też okazją do szlifowania czynnej znajomości języka polskiego, nie mniej ważnej w pracy lekarza od nostryfikacji i dokumentów poświadczających uprawnienia zawodowe.
KD