Za nami trzecie z cyklu szkoleń z zakresu prawa medycznego, które było poświęcone zagadnieniom związanym z rolą lekarza jako świadka lub pozwanego, a zatem z postępowaniami przed sądami. Wzięło w nim udział blisko 20 osób co umożliwiło sprawne przeprowadzenie zajęć warsztatowych w małych grupach ćwiczeniowych.
Pierwsze wystąpienie należało do sędziego Cezarego Czecha – Śmiałkowskiego, który przybliżył zagadnienia prawne związane z pozycją lekarza zarówno jako pozwanego jak i świadka w ramach postępowań przed sądami rozpoznającymi sprawy cywilne.
Następnie wystąpił coach/trener Gaweł Podwysocki, który przeprowadził ćwiczenie wprowadzające do warsztatu, polegało ono na przedstawieniu różnych sposób konstruowania pytań do świadków z jakimi mogą spotkać się na sali rozpraw.
W dalszej kolejności przystąpiono do części praktycznej szkolenia. Uczestnicy zapoznali się z przygotowanym specjalnie na szkolenie przez radcę prawną Klaudię Wróbel-Polaczkiewicz kazusem zaczerpniętym z praktyki sądowej z zakresu spraw o błędy medyczne.
Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy- których celem było konstruowanie pytań wspierających lub obciążających lekarza jako świadka.
Każda z grup została zaproszona na salę rozpraw sądu lekarskiego gdzie radca prawny Paweł Rataj przeprowadził wespół z coachem Gawłem Podwysockim ćwiczenie polegające m.in. na odbieraniu przyrzeczenia od świadka.
Na zakończenie przeprowadzono wspólnie symulację rozprawy sądowej, którą przeprowadziły radczyni prawna Klaudia Wróbel – Polaczkiewicz wraz z aplikantką radcowską Martą Wróbel pod profesjonalnym prowadzeniem ze strony sędziego Cezarego Czecha – Śmiałkowskiego. Ocena zachowań uczestników została przeprowadzona przez coacha Gawła Podwysockiego.
Szkolenie według programu opracowanego przez kierownika naukowego kursu – radcę prawnego Pawła Rataja zostało bardzo dobrze przyjęte i po raz kolejny uzyskało najwyższe noty w anonimowej ankiecie ewaluacyjnej. Każdy z uczestników szkolenia- warsztatu otrzymał dyplom jego ukończenia oraz 7 punktów szkoleniowych.
Zachęcamy do udziału w kolejnych kursach. Są to szkolenia o charakterze seminaryjno-warsztatowym z zakresu problematyki prawnej przeznaczonych dla lekarzy – członków Izby Lekarskiej w Krakowie. Szkolenia są bezpłatne i realizowane w ramach obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.
Zajęcia obejmują tematykę prawa medycznego i praktycznych aspektów związanych z jego stosowaniem.
Szkolenia organizowane są we współpracy z Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum UJ.
Tematyka i terminy szkoleń dostępne są na stronie www.oilkrakow.pl w zakładce kształcenie.
Najbliższe szkolenie w dniu 13 maja zostanie poświęcone problematyce zgody na leczenie, w tym zwłaszcza zgody udzielanej przez sądy. Wezmą w nim m.in. udział sędziowie na co dzień udzielających tychże zgód w osobach sędzi Karoliny Sosińskiej i sędziego Tomasza Baca. Szkolenie cieszy się zainteresowaniem ze strony lekarzy zostało jednak wolnych kilka miejsc.