29 marca w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Wydziału Lekarskiego UJ CM odbył się XLIV Okręgowy Zjazd Lekarzy OIL w Krakowie. Przedstawione przez prezesa ORL Roberta Stępnia sprawozdanie nie budziło kontrowersji, więc delegaci bez wahania udzielili Okręgowej Radzie Lekarskiej absolutorium. Zaczął się ostatni rok obecnej kadencji samorządu, rozpoczęła się też procedura wyboru nowych władz Izby.
Tuż po godzinie 10 do auli w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym UJ CM przy ul. Łazarza w Krakowie uroczyście wniesiono sztandar Okręgowej Izby Lekarskiej. Tradycyjnie Zjazd rozpoczął się od przypomnienia lekarzy i lekarzy dentystów, członków OIL, którzy zmarli w okresie od poprzedniego Zjazdu – osób zarówno powszechnie znanych, jak i tych, które pracowały w cieniu i ciszy.
Inauguracyjny wykład wygłosił zaproszony przez władze OIL członek krakowskiej Izby, prof. Grzegorz Gajos, prodziekan Wydz. Lekarskiego CM UJ ds. rozwoju i badań naukowych, który wystąpił w dwóch rolach – jako lekarz specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii oraz dyplomowany sommelier i enolog. Wykład poświęcony potwierdzonym badaniami naukowymi sposobom zapewnienia sobie możliwie długiego życia bez rezygnowania z kulinarnych przyjemności wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników Zjazdu i był przyjemną zachętą do tego, by obrady przebiegały sprawnie i bez zbędnej zwłoki.
Zjazd miał charakter sprawozdawczo-budżetowy. Jako pierwszy sprawozdanie z działalności w minionym roku przedstawił Robert Stępień, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie. Relację ze swoich działań przedstawili także Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Jerzy Sławiński oraz przewodnicząca Okręgowego Sądu Lekarskiego Bożena Kozanecka. Nikt z delegatek i delegatów nie zgłaszał wątpliwości ani pytań do przedstawionych informacji.
Raport nt. finansów krakowskiej Izby prezentował dr Jerzy Friediger, skarbnik ORL. Stan budżetu OIL jest dobry, można spokojnie rozwijać działalność, wzbogacać ofertę dla członkiń i członków Izby, a także planować większe inwestycje, jak np. budowa siedziby dla Delegatury OIL w Przemyślu.
Po przedstawieniu koniecznych informacji i wyników przeprowadzonych kontroli, Anna Kot, przewodnicząca Okręgowej Komisji Rewizyjnej, rekomendowała w jej imieniu udzielenie ORL absolutorium.
Nastąpiło to po stwierdzeniu prawomocności Zjazdu. Frekwencja niestety nie zaimponowała. W ostatnich w tej kadencji obradach wzięło udział 57 procent delegatek i delegatów.
Bez zastrzeżeń uchwalono także preliminarz budżetowy Izby na rok 2025.
Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy przyjęto także zgłoszone przez delegatki i delegatów projekty uchwał, apeli i wniosków. Najszerzej omawiano uchwały związane z obecną sytuacją w samorządzie lekarskim, zastrzeżeniami do działalności prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego i jego współpracowników, a także z bezprawną odmową organizacji nadzwyczajnego zjazdu lekarzy w celu ewentualnego odwołania prezesa Jankowskiego (lub potwierdzenia jego mandatu na tym stanowisku). O przyczynach i skutkach tej sytuacji mówili przedstawiciele władz OIL oraz uczestnicy zorganizowanego ostatnio w Warszawie tzw. okrągłego stołu. Delegaci przyjęli w tej sprawie trzy apele i stanowiska, których treść, podobnie jak pełną relację z obrad Zjazdu, przedstawimy w najbliższym wydaniu „Galicyjskiej Gazety Lekarskiej”.
Delegaci uchwalili również pakiet apeli dotyczących sytuacji w ratownictwie medycznym, na SOR i oddziałach internistycznych.
Na zakończenie XLIV Zjazdu OIL w Krakowie prezes Robert Stępień zaapelował do lekarzy i lekarzy dentystów o liczny udział w wyborach na kolejną kadencję oraz o większą aktywność. Wydaje się jednak, że zachęta do pracy we władzach samorządu nie powinna dotyczyć tych z obecnych delegatów, którzy lekceważąc swoich wyborców nie pojawiają się nawet na zjeździe Izby.
(JGH)
Fot. Katarzyna Domin